Jak zostać kierowcą taxi w Krakowie?

Jak zostać kierowcą taxi w Krakowie?

Praca kierowcy taxi w Krakowie nie należy do najłatwiejszych, ale może nieść duże korzyści finansowe. Poniżej zamieszczamy krótki poradnik, jak ubiegać się o licencję na przewóz osób. Odpowiemy również na pytania, z czym wiąże się praca taksówkarza i dlaczego warto jeździć w naszej korporacji.

Spis treści:
Podstawowe wymogi
Różne formy zatrudnienia
Ryzyko zawodowe

Jak zostać zawodowym kierowcą taxi w Krakowie, mając prawo jazdy kat. B? Jakie wymogi należy spełnić, aby odpowiedzieć na taką ofertę pracy?

Zawód kierowcy taksówki w Krakowie i w innych miastach wymaga przede wszystkim określonych predyspozycji do pracy: odporności psychicznej i umiejętności motoryczno-ruchowych. Oznacza to po prostu, że kandydaci muszą doskonale radzić sobie za kółkiem i mieć odpowiednie nastawienie. Lubicie kontakt z ludźmi i nie boicie się stresujących sytuacji? Satysfakcjonuje was praca zmianowa, znacie miasto jak własną kieszeń, a może do tego mówicie w jakimś języku obcym? Jeśli tak, czytajcie dalej.

Podstawowe wymogi

Wymagania, jakie powinien spełnić przyszły kierowca taxi to przede wszystkim posiadanie aktualnego prawa jazdy kat. B oraz ukończone 21 lat. Podczas składania podania o wyrobienie licencji konieczne jest także przedstawienie orzeczenia o niekaralności i zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu. Lekarz medycyny pracy na pewno będzie zwracał szczególną uwagę na to, czy nie macie wady wzroku.

Licencja taksówkarska

Aby legalnie jeździć po mieście, należy posiadać odpowiedni dokument. W Polsce takie uprawnienia wydają władze gminne. W niektórych aglomeracjach, jak np. w Warszawie, duże miasto i jego okoliczne miejscowości tworzą wspólne regulacje. W stolicy Małopolski organem odpowiedzialnym za przydzielanie uprawnień prywatnego przewoźnika jest Referat Transportu i Działalności Regulowanej Urzędu Miasta Krakowa (budynek przy al. Powstania Warszawskiego 10). Przed złożeniem wszystkich dokumentów do urzędu przystępujecie do obowiązkowego kursu (na stronie Urzędu Miasta jest lista akredytowanych szkół), a jego zaliczenie potwierdzacie zdaniem egzaminu. Ten obejmuje głównie wiedzę ze znajomości topografii (ulice, ważniejsze budynki i zabytki) miasta oraz 11 pytań związanych z przepisami prawa. Średnia zdawalność testu w 2018 r. wyniosła 37%.

Założenie taksometru

Udało się zaliczyć? Przed otwarciem butelki szampana przygotujcie się jednak na kilka czasochłonnych formalności. Należą do nich: założenie działalności gospodarczej (własna firma), legalizacja taksometru, przystosowanie samochodu do funkcji taksówki oraz założenie kasy fiskalnej. Na terenie byłej stolicy znajduje się kilka ośrodków, które zajmują się zakładaniem taksometrów. W celu legalizacji urządzenia (potwierdzenia, że działa prawidłowo) należy zgłosić się natomiast do Okręgowego Urzędu Miar (ul. Krupnicza 11). Odrębną czynnością jest zakup kasy. Najlepiej zamówić wybrany aparat u serwisanta zaraz po założeniu działalności gospodarczej i poprosić o fiskalizację (zresetowanie wraz z wpisaniem danych waszej firmy). Wniosek o zarejestrowanie kasy w Urzędzie Skarbowym jest bezpłatny. Można go wysłać również przez Internet.

Samochody czekające na klientów

Praca kierowcy taxi w Krakowie? Sprawdźcie, co się bardziej opłaca: prywatna działalność czy współpraca z korporacją?

Przed rozpoczęciem pracy w charakterze taksówkarza trzeba się sporo najeździć po urzędach i może to trochę potrwać. W dodatku uzyskanie wszystkich uprawnień wiąże się z kosztami, które dla bezrobotnego mogą być znaczące. Za kurs oraz dopełnienie formalności w urzędach zapłacisz ponad 400 zł, do tego trzeba doliczyć jeszcze koszty zakupu urządzeń i wizyt u serwisantów. Na szczęście jest jeszcze inna droga. Doskonale rozumiemy, że możecie nie mieć głowy do papierkowej roboty – waszym zadaniem jest przede wszystkim bezpieczne i komfortowe przewożenie pasażerów. Dlatego w naszej korporacji oferujemy różne warianty współpracy.

Działalność prywatna

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej (jest to rodzaj firmy przeznaczony dla małego przedsiębiorcy), obecnie nie jest tak trudne jak kiedyś. Część spraw można załatwić przez Internet. Warto jednak pamiętać, że będąc swoim własnym pracodawcą, należy zadbać o szereg formalności, m.in. regularne odprowadzanie składek do US i ZUS-u, przedstawianie rocznego rozliczenia podatkowego itd. Wiąże się to z koniecznością zlecenia tych działań księgowej, a to generuje dodatkowe koszty. Ale jednocześnie takie rozwiązanie daje wam bardzo dużą swobodę: samodzielnie wybieracie swoje godziny pracy, jeździcie, ile chcecie a to, co zarobicie jest wasze. Z Eko Taxi rozliczacie się na podstawie faktury VAT. Przekazujecie korporacji ustaloną wcześniej prowizję za korzystanie z naszej sieci klientów.

Zatrudnienie w Eko Taxi

Tym, którzy potrzebują większej stabilności, oferujemy możliwość zatrudnienia bezpośrednio u nas w firmie. Zapewnimy umowę i w ramach abonamentu opłacimy za was wszystkie składki i podatki. Współpracujemy z lokalnymi mechanikami i serwisantami, dzięki czemu odpowiednio dostosujecie samochód do wymogów prawa (taksometr, montaż lampy z napisem „taxi”, czyli tzw. koguta itd.). Obowiązkowo przejdziecie u nas też bezpłatne szkolenie, które ułatwi bezstresowy start w nowym zawodzie.

Uszkodzony samochód? Pracując jako kierowcy Eko Taxi Kraków, jeździcie i zarabiacie dalej

Praca taksówkarza nie należy do najłatwiejszych. Zmęczenie wywołane pracą zmianową, stres związany z nieuprzejmymi klientami i wiecznie zakorkowany Kraków. Zostając miejskim kierowcą, musisz się z tym liczyć.

Samochód zastępczy

Sporym niebezpieczeństwem jest wypadek na drodze. Kraksa lub niewielkie zderzenie mogą się zdarzyć każdemu, nawet najlepszym kierowcom. Jako solidny pracodawca zapewniamy wam pełną opiekę. Po pierwsze, bez względu na rodzaj współpracy zawsze jesteście ubezpieczeni i macie zapewnioną opiekę lekarską. Jeżeli nic wam się nie stało, ale samochód wymaga naprawy, dajcie znać. W każdej chwili możecie od nas otrzymać auto zastępcze, dzięki czemu będziecie mogli pracować dalej.

Szkolenia

Jak każdy zawód praca taksówkarza ma swoje plusy i minusy. W naszej korporacji staramy się, aby zredukować ryzyko zawodowe do minimum. Na wstępie zapewniamy pakiet szkoleń, na których dowiecie się, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach – na drodze i z klientem. Jeżeli jesteście zdecydowani, żeby wstąpić w nasze szeregi, warto zapoznać się z kolejnym artykułem o tym, jak efektywnie szukać ofert. Przygotujcie CV i wyślijcie do oddziału naszej firmy w Krakowie. Czekamy na was!

Może Cię zainteresować również