Strefy taxi w Krakowie

Strefy taxi w Krakowie

Strefy taxi w Krakowie to specjalnie wyznaczone odpowiednimi znakami granice, które określają wysokość opłat za przewozy taksówkami w tym mieście. Pasażerowie muszą pamiętać, że dla każdej ze stref obowiązuje inny cennik za kurs. Im dalej adres docelowy znajduje się od centrum miasta, tym ceny są wyższe. Aby zaoszczędzić na podróżach taksówką po obszarze całego Krakowa, warto skorzystać z usług sprawdzonej sieci – takiej jak Eko Taxi.

Spis treści
Strefy taryfowe w Krakowie
Granice stref
Pierwsza strefa
Druga Strefa
Oferta Eko Taxi

Jaki jest rozkład stref taxi w Krakowie i gdzie przebiegają granice?

Strefy taxi w Krakowie ustalone zostały uchwałą Rady Miasta Krakowa z 17 czerwca 2009 roku. Od granicy danej strefy taksometr nalicza podwójną opłatę, zgodnie z odpowiednią stawką taryfową. Przekroczenie strefy taxi wiąże się tym samym z pobraniem określonej kwoty za powrót taksówki do strefy właściwej. Taksówkarz zmienia taryfę w taksometrze z chwilą przekroczenia granic strefy – z pierwszej na trzecią w godzinach 6:00-22:00 oraz z drugiej na czwartą w godzinach 22:00-6:00. Wymóg ten obowiązuje także w niedziele oraz święta.

Granice stref taxi w Krakowie

Granice stref taxi w Krakowie reguluje Załącznik do uchwały o numerze LXXVI/977/09. Jego treść wprowadziła dwie strefy taxi na terenie całego miasta, których granice zostały precyzyjnie określone w załącznikach do uchwały – w wersji zarówno opisowej, jak i graficznej. Pierwsza strefa obejmuje silnie zurbanizowane tereny miasta, a w jej granicach zastosowanie znajduje jedynie taryfa 1 lub 2. Kwestia ta uzależniona jest od pory dnia i tygodnia. Strefa druga obowiązuje w rejonach Krakowa o mniejszym zaludnieni. W jej granicach taksówkarze mogą, ale nie muszą stosować taryfę 3 lub 4. W tym przypadku opłaty również uzależnione są od pory dnia i tygodnia. Załącznik do uchwały reguluje również maksymalne urzędowe ceny, które obowiązują w granicach administracyjnych miasta.

Pierwsza strefa

Pierwsza strefa taxi w Krakowie przebiega od autostradowego Węzła Wielickiego w stronę zachodnią, przez obwodnicę autostradową do skrzyżowania z ul. Działowskiego. Dalej ciągnie się w kierunku północnym tej ulicy, aż do skrzyżowania z ul. Spacerową. Po obraniu kierunku na północny-zachód strefa przebiega ul. Spacerową do skrzyżowania ul. Babińskiego i ul. Baczyńskiego. Z tego miejsca podąża na wschód ul. Babińskiego, do skrzyżowania z ul. Bunscha, a następnie ul. Bunscha do skrzyżowania ulic Czerwone Maki i Bobrzyńskiego. W tym miejscu pierwsza strefa ciągnie się linią prostą w kierunku północnym, od początku ul. Jemiołowej do skrzyżowanie z ul. Tyniecką. Podąża następnie ul. Widłakowa do północnego narożnika akwenu wodnego oraz rzeki Wisły.

Pasażerka czekająca na taksówkę

Pierwsza strefa za Wisłą

Pierwsza strefa taxi w Krakowie przecina rzekę Wisłę linią prostą po obraniu kierunku północnego do ul. Rybnej, po czym podąża dalej na północ do skrzyżowania z ul. Księcia Józefa. Z tego miejsca ciągnie się na zachód do skrzyżowania z ul. Jodłową, po czym skręca w ul. Starowolską do skrzyżowania ul. Leśnej oraz ul. 28 lipca 1943. Od leśnej strefa kieruje się do skrzyżowania z ul. Jeleniową, a następnie do skrzyżowania al. Modrzewiowej z al. Kasztanową. Na zachód przebiega przez al. Chełmską do skrzyżowania z ul. Olszanicką i ul. Podłużną, po czym w kierunku północnym ulicami: Podłużną i Zakliki z Mydlnik aż do przejazdu kolejowego.

Pierwsza strefa za przejazdem kolejowym

Od przejazdu kolejowego pierwsza strefa taxi w Krakowie ciągnie się w stronę wschodnią przez linię kolejową Portu Lotniczego Balice-Kraków do skrzyżowania z ul. Zielony Most. Z tego miejsca przebiega w kierunku północno-zachodnim ul. Tetmajera, aż do skrzyżowania z ul. Truszkowskiego. Z tej drugiej ulicy kieruje się do skrzyżowania z ul. Pasternik, a następnie na północny-zachód do narożnika ogrodzenia cmentarza. Od zachodniego ogrodzenia cmentarza przebiega do ul. Na Polach, po czym w stronę południowo-wschodnią do skrzyżowania ul. Ojcowską oraz na północ do skrzyżowania z ul. Chełmońskiego. Z tego miejsca kieruje się do skrzyżowania z ul. Piaskową, a następnie ul. Piaskową i ul. Stelmachów do torów kolejowych oraz w stronę wschodnią do linii obwodnicy kolejowej Katowice-Warszawa.

Pierwsza strefa za obwodnicą kolejową

Po dotarciu do linii obwodnicy kolejowej pierwsza strefa przebiega do rzeki Bialuchy. Z tego miejsca kieruje się na północ do ul. Zielone Wzgórze, a następnie na wschód do ulic: Witkowicka i Węgrzecka aż do ul. Powstańców oraz do skrzyżowania ulic: Mistrzejowicka i Morcinka. W kierunku południowo-wschodnim ciągnie się linią kolejową Kraków-Niepołomice do skrzyżowania z ul. Petofiego, po czym przebiega na północny-wschód do skrzyżowania z ul. Kantorowicką oraz na południowy-wschód do narożnika cmentarza Grębałowskiego. Z tego miejsca obejmuje kierunek na zachód ul. Darwina do skrzyżowania z ul. Blokową, po czym do skrzyżowania z ul. Mrozową oraz na południowy zachód do skrzyżowania z ul. Ujastek. Po obraniu kierunku na al. Solidarności do skrzyżowania z ul. Ujastek Moilski, strefa ciągnie się do skrzyżowania z ul. Kępską oraz do skrzyżowania z ul. Powiatową, a następnie w kierunku południowym ul. Na niwach do skrzyżowania z ul. Giedroycia.

Pierwsza strefa za ul. Giedroycia

Pierwsza strefa taxi w Krakowie przebiega ul. Giedroycia w kierunku południowym, aż do skrzyżowania z ul. Longinusa Podbipięty. Z tego miejsca podąża na zachód do skrzyżowania z ul. Klasztorną, przez most Wandy oraz w kierunku zachodnim rzeki Wisły aż do zakola na wysokości Fortu Lasówka. Na południowy zachód kieruje się ul. Golikówka do skrzyżowania z ul. Bagrową, po czym na południe aż do magistrali kolejowej. Z tej lokalizacji strefa przebiega w stronę południowo-wschodnią linii kolejowej Kraków-Wieliczka do rzeki Malinówki, skąd ciągnie się z powrotem na zachód do autostradowego Węzła Wielickiego.

Druga strefa taxi w Krakowie i nasza oferta

Druga strefa taxi w Krakowie przebiega poza granicami strefy pierwszej. Obszary te są mniej zurbanizowane, co ma wpływ na wysokość taryfy. Podróż taksówką poza granice administracyjne miasta wiąże się ze zmianą opłaty za kilometr przejazdu. W Krakowie koszty zależą także od pory, w jakiej pasażer korzysta z pojazdu. W dniu powszechnie od 6:00 do 22:00 cena za kilometr jest niższa, niż ma to miejsce w przypadku przejazdu w porze nocnej oraz w niedziele i święta. Wpływ na koszty ma jednak nie tylko odległość, która pokonuje taksówka. Do ceny przejazdu doliczana jest tzw. opłata początkowa, a także opłata za postój.

Oferta Eko Taxi

Strefy taxi w Krakowie w dużym stopniu wpływają na koszty ponoszone przez pasażerów taksówek. Aby zagwarantować sobie sprawną realizację przejazdu bez opóźnień oraz pewność stałej, atrakcyjnej ceny, warto skorzystać z usług sprawdzonych sieci. Taką ofertę posiada firma Eko Taxi, która działa również na terenie Krakowa i okolic. Oferujemy stały cennik i dogodne formy rozliczeń, a także wygodny kontakt z dyspozytornią oraz szereg usług dodatkowych. Zapraszamy do skorzystania z kursów taksówkarskich Eko Taxi w Krakowie.

Może Cię zainteresować również

 • Przewóz osób w KrakowiePrzewóz osób w Krakowie
  Przewóz osób w Krakowie należy do grupy świetnie zorganizowanych usług, jakie dostępne są na terenie byłej stolicy Polski. Niezależnie od tego, czy mówimy o mieszkańcach, czy też turystach, każdy ma tu szansę skorzystać z jednej z bardzo wielu form transportu miejskiego. Obejmuje on bowiem zarówno komunikację miejską w postaci autobusów, metra, tramwajów, a nawet tramwajów wodnych! A gdy do wszystkich tych opcji dodamy także oferty świadczone przez firmy taksówkarskie, zyskujemy doskonale rozwinięty sektor, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Choć na krakowską komunikację publiczną trudno narzekać, usługi taxi od kilku lat notują wyraźny wzrost popularności wśród różnych grup klientów. Można wyróżnić kilka powodów, dla których sytuacja wygląda w ten sposób, jednak główną przyczyną są niezwykle atrakcyjne ceny! Nowoczesne korporacje taxi dwoją się i troją, aby przyciągnąć i zatrzymać klienta, z tego powodu na rynku dostrzec można emocjonującą konkurencję cen i proponowanych usług. Sprawdźmy, co w tej kwestii do zaoferowania ma Eko Taxi – idąca z duchem czasu firma taksówkarska w Krakowie!...
 • Atrakcje w KrakowieAtrakcje w Krakowie
  Atrakcje w Krakowie z pewnością zaspokoją głód wrażeń zarówno u dorosłych, jak i u młodzieży czy dzieci. A zwiedzenie wszystkich miejsc, jakie nas interesują i obejrzenie każdego ciekawego dla nas zabytku, może się okazać znacznie przyjemniejsze z Eko Taxi. Atrakcyjne ceny kursów, udogodnienia dla pasażerów i szereg usług dodatkowych sprawiają, że z usług Eko Taxi korzystają klienci z całej Polski i ogrom zagranicznych turystów! Sprawdź cennik jednej z najtańszych firm taksówkowych w kraju i nie przegap żadnego interesującego miejsca! Podpowiadamy, co warto zobaczyć w mieście i okolicach z partnerem, z małymi dziećmi i z młodzieżą. Poznaj najciekawsze miejsca i zaplanuj wspaniały pobyt z Eko Taxi!...
 • Atrakcje dla dzieci w KrakowieAtrakcje dla dzieci w Krakowie
  Atrakcje dla dzieci w Krakowie i okolicach to temat rzeka. Aby ułatwić Wam wybór, Eko Taxi podpowiada, gdzie warto się udać i czego nie można przegapić. Tani cennik korporacji umożliwia komfortowe i bezpieczne poruszanie się po mieście, co jest bardzo ważne w przypadku odwiedzania najróżniejszych miejsc z najmłodszymi. Jakie jeszcze udogodnienia dla pasażerów Eko Taxi uprzyjemniają rodzinne zwiedzanie Krakowa? Dowiedz się więcej o jednej z najtańszych firm taksówkowych w Polsce! Zastanawiasz się, jakie miejsca najbardziej spodobają się dzieciom? Nie wiesz, gdzie najlepiej wybrać się na weekend i co zobaczyć w tym mieście zimą lub latem? Poznaj nasze propozycje i zaplanuj fantastyczny, rodzinny czas w stolicy województwa małopolskiego lub wybierz się na krótką wycieczkę za miasto! Stwórz wyjątkowe wspomnienia ze zwiedzania najciekawszych krakowskich miejsc....
 • Taxi z Krakowa na lotniskoTaxi z Krakowa na lotnisko
  Taxi z Krakowa na lotnisko to wygodna, bezpieczna i tania opcja transportowa. Z Eko Taxi dojedziesz wygodnie na teren portu lotniczego o każdej porze dnia i nocy. Sprawdź atrakcyjny cennik Eko Taxi i zamawiaj tanie kursy po Krakowie i okolicach, kiedy tylko potrzebujesz! Dowiedz się także, jakie udogodnienia czekają na dużych i małych pasażerów taksówek z zieloną koniczynką na karoserii. Zabierasz do samolotu zwierzę? Przewieź je na port lotniczy z Eko Taxi! A może wybierasz się lub wracasz z długiej podróży i masz dużo bagaży? Przyjedzie po Ciebie wygodne kombi! Jeśli przylatujesz do stolicy Małopolski po raz pierwszy, koniecznie sprawdź, co warto zobaczyć w Krakowie! Zwiedzaj najciekawsze zakątki w mieście z Eko Taxi!...
 • Polska sieć taxi w KrakowiePolska sieć taxi w Krakowie
  Polskich sieci taxi, których samochody kursują po ulicach Krakowa, wymienić można bardzo wiele. Jak w natłoku różnych ofert wybrać tę najbardziej korzystną dla pasażera? Wystarczy zwrócić uwagę na niezwykle atrakcyjny pakiet usług proponowany przez przewoźnika Eko Taxi! To korporacja, której filie znaleźć można także w pozostałych dużych miastach Polski – Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Katowicach i Lublinie. Gwarantujemy swoim klientom najwyższą jakość usług, wygodne samochody wyposażone w klimatyzację i terminale płatnicze oraz świetnie wyszkolonych kierowców, którzy doskonale odnajdują się w topografii Krakowa. Dorzuć do tego jedne z najniższych cen na rynku, a zrozumiesz, dlaczego nasza firma jest jednym z liderów branży przewozów taksówkarskich w Krakowie! Poznaj dokładny cennik oraz rozbudowaną ofertę usług dodatkowych!...