Darmowe muzea w Krakowie
Darmowe muzea w Krakowie to doskonała opcja dla osób, które chcą zapewnić sobie dodatkową rozrywkę, nie płacąc za to ani złotówki. Wbrew pozorom jest to możliwe, a w tym mieście można w ten sposób odwiedzić nawet najbardziej kultowe miejsca. Są one rozlokowane w różnych częściach miasta, ale do każdej z tych lokalizacji dojedziesz opłacalnie i wygodnie, korzystając z usług Eko Taxi.
SPIS TREŚCI
Dojedź tam z nami
Jak skorzystać z oferty promocyjnej?
Istotne informacje
Jakie punkty można odwiedzić?
Odwiedź darmowe muzea w Krakowie z Eko Taxi
Darmowe muzea w Krakowie mogą stanowić dodatkową atrakcję dla miłośników kultury. Warto mieć jednak na uwadze, że poszczególne placówki znajdują się w różnych dzielnicach Krakowa, więc do niektórych z nich możesz mieć bliżej, a do innych nieco dalej. Tym samym, w wielu sytuacjach potrzebny jest sprawdzony środek transportu, który bezpiecznie zawiezie Cię do celu. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie zdecydowanie taksówka. Sprawdź, co mamy do zaoferowania w Eko Taxi.
Podróżuj z nami
Eko Taxi to sprawdzona firma taksówkarska. Oferujemy wysokiej jakości usługi w przystępnych cenach, a szczegóły dotyczące stawek za poszczególne taryfy znajdziesz w naszym cenniku. Kursujemy po mieście i jego okolicach, więc dojedziesz z nami do dowolnego muzeum w tym rejonie. Zapraszamy do aranżowania kursów telefonicznie pod numerem 12 644 22 22. Zachęcamy oczywiście do wybierania naszych taksówek nie tylko podczas kursu do muzeum, ale i w każdej sytuacji, w której potrzebujesz transportu w Krakowie czy okolicach. Polecamy też nasze inne usługi, takie jak np. monitorowany przewóz dzieci, zakupy na telefon czy obsługa imprez. Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami, a chętnie na nie odpowiemy.
Jak uzyskać darmowe wejścia do muzeum w Krakowie?
Darmowe wejścia do muzeum w Krakowie to często marzenie wielu osób. Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, bezpłatne zwiedzanie jest jak najbardziej realne w tym mieście. Często w taki sposób można nawet odwiedzić miejsca, do których normalnie trzeba wykupić bilety. Podpowiadamy, jak znaleźć darmowe wejściówki i do jakich muzeów warto się wybrać.
Istotne informacje
Koncepcja wejścia do muzeum bez płacenia wydaje się być zaskakująca, natomiast należy wiedzieć, że zgodnie z ustawą o muzeach z 21 listopada 1996 roku, placówki podlegające jej zapisom mają obowiązek udostępnić nieodpłatnie swoje wystawy stałe przez jeden dzień w tygodniu. W zapisach ustawy nie sprecyzowano, jaki ma to być dzień czy godziny, więc to pozostaje już w gestii dyrekcji. W większości przypadków wybór pada na któryś dzień od poniedziałku do piątku. Skorzystanie z takiej okazji wymaga odpowiedniego zaplanowania wizyty w danym miejscu. Nie będzie to jednak bardzo skomplikowane a jednak bardzo opłacalne. Warto mieć na uwadze, że niektóre placówki wciąż mogą wymagać wcześniejszej rezerwacji czy odebrania biletu wejścia w kasie, który danego dnia zostanie po prostu wydany za darmo. Regulacje dotyczą wystaw stałych, zatem w części muzeów może obowiązywać dopłata za obejrzenie dodatkowo wystaw czasowych czy tematycznych.
Przegląd miejsc
Takie zapisy ustawy sprawiają, że darmowy dzień zwiedzania muszą ustalić nawet bardzo kultowe muzea, do których w inne dni potrafią się ustawiać kolejki po zakup biletów. Same miejsca, które można polecić, najłatwiej jest pogrupować właśnie według dni, w których udostępniane są wystawy za darmo. Warto mieć jedynie na uwadze, że niektóre placówki co jakiś czas zmieniają te terminy, więc zawsze warto sprawdzić dokładnie te informacje.
Poniedziałki
Pierwszego dnia tygodnia za darmo można zwiedzić Fabrykę Emalia Oscara Schindlera, przy czym warto wiedzieć o konieczności zarezerwowania wejściówki. Oprócz tego dostępna jest Stara Synagoga czy Wieża Ratuszowa na Rynku Głównym, lecz w przypadku tej drugiej oddział jest nieczynny w okresie zimowym. Poniedziałek to także darmowy dzień zwiedzania różnych wystaw w Zamku Królewskim na Wawelu. Zależnie od konkretnych miesięcy dostępne są tam: Namioty Tureckie, Zbrojownia, Wawel Zaginiony, Prywatne Apartamenty Królewskie, Wawel Podziemny (Lapidarium), Wawel Odzyskany oraz Skarbiec Koronny.
Wtorki
Tego dnia znajdziesz szczególnie szeroką ofertę, ponieważ bezpłatne wejście obowiązuje do wystaw stałych we wszystkich oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie, więc można odwiedzić takie miejsca, jak: Gmach Główny, Sukiennice, Muzeum Wyspiańskiego, Muzeum Czapskich i Pawilon Czapskich, Dom Jana Matejki, Muzeum Książąt Czartoryskich i Arsenał, Dom Mehoffera czy Pałac Biskupa Erazma Ciołka. Oprócz tego we wtorki bez opłat można zwiedzić Rynek Podziemny, Pałac Krzysztofory czy Rydlówkę. W kontekście innych typowych muzeów, dostępne są: Muzeum Fotografii, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Archeologiczne oraz Muzeum Etnograficzne.
Od środy do piątku. A co w weekendy?
Pozostałe dni robocze nie obfitują w tak rozbudowaną ofertę bezpłatnych muzeów do zwiedzania, lecz wciąż można odwiedzić wiele ciekawych miejsc. W środy zaprasza Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. W czwartek dużą atrakcją jest darmowe zwiedzanie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. W czwartki i piątki bezpłatnie można wybrać się do Muzeum Dominikanów – wymagana jest jedynie uprzednia rezerwacja takiego wejścia. Od środy do piątku odbywa się również bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP. W kontekście weekendów warto zwrócić uwagę przede wszystkim na niedzielę, gdy za darmo zwiedzisz Muzeum Armii Krajowej oraz Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego.
Darmowe wystawy w Krakowie zachęcają mieszkańców i turystów. Dzięki stosownym regulacjom w wybrane dni bez opłat można zwiedzać zarówno te najsłynniejsze, jak i mniej typowe miejsca. Do wszystkich z nich dojedziesz z Eko Taxi.