Historia taxi w Krakowie i innych polskich miastach

Historia taxi w Krakowie i innych polskich miastach

Historia taxi w Krakowie i całej Polsce zaczęła się co prawda ponad 100 lat temu, jednak nie od razu taksówki zyskały przychylność pasażerów. Dziś duże korporacje, takie jak nasza, są znaczącą częścią rynku usług przewozowych, ale pierwsze polskie firmy taksówkarskie nie miały łatwo. Co blokowało ich rozwój? O taksówkach z jakiego okresu krążą obecnie legendy? Poznaj różne ciekawostki na ich temat i sprawdź, co dziś decyduje o sukcesie na rynku usług przewozowych. Dowiedz się, jak rozwijał się oddział Eko Taxi w Krakowie i co oprócz komfortowych przejazdów znajduje się w naszej ofercie!

Spis treści:
Jak to się zaczęło?
I wojna światowa i kryzys gospodarczy
II wojna światowa i okres PRL
Rozwój naszej firmy
Zalety korzystania z naszych usług
Poznawaj z nami miasto

Kiedy zaczęła się historia taxi w Krakowie i innych polskich miastach? Eko Taxi opowiada, jak samochód stał się narzędziem pracy

Kraków, wraz z innymi dużymi miastami, odegrał sporą rolę w historii taxi w Polsce. Zanim jednak samochód stał się narzędziem pracy, był ciekawostką technologiczną dostępną tylko dla najbogatszych. W XIX wieku przejażdżki autami były formą rozrywki przedstawicieli zamożnych sfer, niedostępną dla pozostałych obywateli. Z czasem samochody stawały się coraz powszechniejsze i więcej osób mogło pozwolić sobie na ich zakup. Nic więc dziwnego, że w końcu dostrzeżono możliwość zarobku właśnie za pomocą auta. Już na początku XX wieku pierwszy przedsiębiorcy odważnym krokiem wkroczyli na rynek, oferując płatne kursy swoimi samochodami. W pierwszych polskich taksówkach automobilowych było miejsce dla 3 pasażerów. W 1903 roku w Warszawie kurs w granicach miasta kosztował 50 kopiejek (nieco ponad 3 zł), niezależnie od długości trasy. W tamtych czasach nie było jeszcze taksometrów, które precyzyjnie określałyby cenę kursu. Jednak ani w stolicy, ani w innych miastach, taksówki nie odniosły planowanego sukcesu. Z automobilami wygrały… dorożki konne.

I wojna światowa i kryzys gospodarczy

Założyciele pierwszych przedsiębiorstw taksówkowych nie zrazili się początkową niechęcią potencjalnych pasażerów i próbowali utrzymać się na rynku usług przewozowych. Niestety nie zdążyli zaskarbić sobie zaufania szerokiego grona klientów, ponieważ wybuchła I wojna światowa. Walki zbrojne na kilkanaście lat zablokowały rozwój gospodarczy. Taksówki ponownie pojawiły się na ulicach polskich miast kilka lat po zakończeniu działań zbrojnych. Tym razem usługi przewozowe o wiele bardziej spodobały się klientom. Dość powiedzieć, że tylko w Warszawie pod koniec lat 20. XX wieku było około 2 500 taksówek! Na tle innych samochodów osobowych wyróżniała je specjalna wewnętrzna szyba, która oddzielała kierowcę od pasażerów. Z taksówek korzystano coraz chętniej i już zaczynały one zajmować silną pozycję na polskich ulicach, kiedy w 1932 roku wybuchł kryzys gospodarczy. W konsekwencji ludzi nie było już stać na płatne kursy. Taksówek zaczęło ubywać, ale i tak było ich wystarczająco, żeby mogły się one ustawiać w długie sznurki na postojach. W końcu jednak kryzys minął, a pasażerów po Warszawie znów woziło ponad 2 000 taksówek.

II wojna światowa i okres PRL

Po raz kolejny rozwój usług przewozowych został wstrzymany przez wybuch wojny. W trakcie jej trwania po polskich drogach poruszały się jedynie riksze rowerowe z zamontowanymi taksometrami. Jednak bardzo ciekawe czasy dla pasażerów i kierowców taxi miały dopiero nadejść. Otóż po zakończeniu II wojny światowej chętnych na kursy było po raz pierwszy w historii więcej niż pojazdów, które mogły ich obsłużyć. Złapanie taksówki, a potem przejechanie do wybranego punktu w okresie PRL było nie lada wyczynem. W pozycji uprzywilejowanej znaleźli się kierowcy, którzy sami decydowali kogo zaprosić do samochodu i jak daleko zawieźć klienta. Niekiedy w ogóle nie ruszali oni z miejsca, dopóki nie uzbierali kompletu pasażerów jadących w to samo miejsce. Gdyby tego było mało, stan techniczny samochodów był daleki od ideału. W drzwiach brakowało klamek, a na siedzeniach widoczne były ubytki tapicerki. Przeglądów samochodów dokonywano zdecydowanie za rzadko, a naprawy dotyczyły przeważnie tylko silników. Ani prywatnych właścicieli, ani firm taksówkowych nie było stać na zakup nowej floty czy poważniejsze modernizacje aut. Z czasem jednak sytuacja się poprawiała i dziś mamy już na rynku wiele korporacji, które proponują klientom komfortowe przejazdy w nowoczesnych samochodach. Jedną z takich firm jest obecnie Eko Taxi.

Historia i zalety Eko Taxi – jednej z najprężniej rozwijających się firm nie tylko w Krakowie, ale także w 5 innych miastach w Polsce!

Zanim Eko Taxi rozpoczęło nowy rozdział swojej historii w Krakowie, jako firma stawiało pierwsze kroki w Warszawie. To właśnie w stolicy dwóch przedsiębiorców ponad 10 lat temu założyło dziś 6-oddziałową korporację (oprócz Krakowa i Warszawy działamy obecnie w Poznaniu, Katowicach, Lublinie i Wrocławiu). Ciekawostką jest, że początkowo prezesi firmy samodzielnie przyjmowali i obsługiwali zlecenia od klientów, stopniowo rozbudowując swój pierwszy oddział. Gdy powstawało Eko Taxi, flota liczyła zaledwie 4 samochody osobowe. Jednak ciężką pracą i konsekwencją w świadczeniu wysokiej jakości usług, szybko wypracowaliśmy sobie silną pozycję na rynku usług przewozowych. Nasza marka jest dziś rozpoznawalna między innymi w stolicy Małopolski. Na ulice Krakowa codziennie wyjeżdżają samochody Eko Taxi z charakterystyczna zieloną koniczyną na karoserii. Jakie zalety korporacji doceniają korzystający z naszych przejazdów klienci?

Płatność kartą w taksówce

Zalety naszej firmy

Nasza historia toczy się do dziś dzięki profesjonalnemu podejściu do klienta. Staramy się cały czas rozwijać, aby móc zaproponować naszym pasażerom innowacyjne rozwiązania i obsługę na najwyższym poziomie. Poznaj nas z najlepszej strony i sprawdź, co w oczach klientów stanowi największe zalety naszej korporacji.

Proste sposoby zamawiania kursu

Dbamy o wygodę swoich klientów, dlatego proponujemy aż dwa proste sposoby zamawiania taksówki. Pierwszym jest zlecenie kursu przez naszą centralę, a drugim skorzystanie z aplikacji Eko Taxi na urządzenia mobilne. Już za pomocą kilku kliknięć na ekranie smartfonu możemy zamówić wygodny przejazd między dwoma dowolnymi punktami na mapie Krakowa i okolic! Pobranie i korzystanie z naszej aplikacji na telefonie czy tablecie jest całkowicie darmowe. Program został tak zaprojektowany, aby korzystanie z niego było intuicyjne i przyjazne dla użytkownika.

Możliwość korzystania z przejazdów przez całą dobę

Kursy można zlecać przez całą dobę. Działamy dla Was przez 7 dni w tygodniu, także we wszystkie niedziele i święta. Ponadto codziennie zapewniamy możliwie najkrótszy czas oczekiwania na samochód. W szybkiej obsłudze zleceń pomaga nam najnowocześniejszy na rynku system zarządzania zamówieniami. Niezależnie więc od tego, czy jest wczesny poniedziałkowy poranek, leniwe sobotnie popołudnie czy środek piątkowej nocy – możesz na nas liczyć.

Korzystne ceny kursów i rabaty

Udowadniamy, że wysoka jakość usług może iść w parze z korzystną ceną. Dodatkowo proponujemy atrakcyjne rabaty dla wszystkich pasażerów, którzy zamawiają nasze taksówki przez telefon lub aplikację mobilną! Poznaj nasz cennik, który dostępny jest na naszej stronie internetowej.

Możliwość płatności kartą

Jako ogromną zaletę naszej firmy klienci wymieniają możliwość dokonywania płatności zarówno gotówką, jak i kartą. Wszystkie nasze samochody są wyposażone w terminale płatnicze. Zawsze na pierwszym miejscu stawiamy komfort klienta.

Profesjonalni pracownicy

Siłą napędową naszej firmy są oczywiście ludzie. Bez profesjonalnych taksówkarzy i dyspozytorów nasze oddziały w całej Polsce nie mogłyby funkcjonować. Wszystkim pracownikom zapewniamy odpowiednie szkolenia, rozdajemy niezbędne materiały i wspieramy w budowaniu kariery zawodowej. W ten sposób dbamy o jak najwyższy poziom usług. Zatrudniamy kierowców, którzy nie tylko odznaczają się perfekcyjną znajomością topografii Krakowa i okolic, ale także nienaganną kulturą osobistą. Ponadto część naszych taksówkarzy posługuje się językiem angielskim. Nasi kierowcy z przyjemnością doradzą pasażerom znane restauracje, polecą ciekawe zabytki czy sprawdzone miejsca noclegowe. Nasz zespół tworzą ludzie otwarci i przyjaźnie nastawieni do każdego pasażera. Jeżeli masz ochotę dołączyć do krakowskiego oddziału Eko Taxi i razem z nami tworzyć jedną z najprężniej działających firm w Polsce, zgłoś się do nas, a z pewnością razem znajdziemy dla Ciebie odpowiednią rolę.

Usługi dodatkowe

Jako nowoczesna firma taksówkarska proponujemy naszym klientom o wiele więcej niż przewozy osobowe i bagażowe komfortowym samochodem osobowym czy pojemnym kombi. Dbamy o potrzeby wszystkich naszych klientów, niezależnie od wieku. Zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe oraz seniorzy czują się bezpiecznie w naszych taksówkach, dzięki czemu chętnie korzystają też z bogatej oferty usług dodatkowych. Niektóre z nich stanowią nieocenioną pomoc w życiu codziennym, a inne – ułatwiają przygotowywanie imprez i podejmowanie ważnych gości. W naszej ofercie znajdują się takie usługi dodatkowe jak:
zakupy z dowozem (usługa dostępna przez całą dobę),
– obsługa wszelkich imprez masowych – koncertów, festiwali, wydarzeń sportowych i kulturalnych,
– przewóz osób VIP,
– przejazdy bezgotówkowe dla klientów indywidualnych i biznesowych,
– odprowadzanie samochodu klienta,
– przewóz zwierząt,
– odebranie i przekazanie paczki pod wskazany adres,
– uruchomienie samochodu klienta z użyciem kabli zapłonowych.

Poznawaj historię Krakowa z Eko Taxi – zorganizuj ciekawą przejażdżkę po mieście dla siebie i swojej rodziny!

Dzieje taxi to oczywiście tylko część historii Krakowa. Aby dowiedzieć się więcej o przeszłości dawnej stolicy Polski, możecie się wybrać z nami na przejażdżkę połączoną ze zwiedzaniem zabytków i najciekawszych zakątków Krakowa. Jeżeli mamy mało czasu, ciekawym pomysłem jest zorganizowanie trasy z przerwami na wyjście z taksówki i robienie zdjęć budynków czy pomników. Kierowca może spokojnie zaczekać na turystów, aż wrócą do taksówki i wszyscy razem ruszą w dalszą drogę. Jeżeli jednak mamy więcej czasu, warto się udać na dłuższe zwiedzanie najważniejszych z historycznego punktu widzenia miejsc w Krakowie. Sprawdź nasze propozycje!

Wawel

Wzgórze Wawelskie to obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Krakowa. To właśnie tu znajduje się Zamek Królewski, w którym nie raz ważyły się losy nie tylko Krakowa, ale całego kraju. Na zwiedzanie tego ważnego miejsca warto przeznaczyć sobie kilka godzin. Oprócz Zamku na Wawelu znajduje się wspaniała bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława. Będąc na Wzgórzu Wawelskim, nie zapomnijmy też o obejrzeniu Smoczej Jamy, która jest związana z jedną z najbardziej znanych krakowskich legend.

Kazimierz

Kazimierz to kolejna chętnie odwiedzana przez turystów część Krakowa. Dziś dzielnica, a niegdyś osobne miasto kojarzy się wszystkim z ludnością żydowską. Ta kultura przenika się na Kazimierzu z chrześcijaństwem, dając turystom możliwość zwiedzania zarówno wspaniałych kościołów, jak i majestatycznych synagog i innych miejsc związanych z religią żydowską. Przykładem może być Mykwa Wielka, czyli dawna łaźnia. Ponadto na Kazimierzu znajdziemy mnóstwo klimatycznych galerii sztuki, sklepów oraz restauracji i urokliwych kawiarni.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Muzeum Historyczne zostało założone w 1899 roku, a jego główna siedziba znajduje się w pałacu Pod Krzysztofory na krakowskim Rynku Głównym. Placówka zajmuje się między innymi kultywowaniem lokalnych tradycji takich jak pochód Lajkonika czy konkurs szopek krakowskich. Stała ekspozycja Muzeum Historycznego Miasta Krakowa “Cyberteka. Kraków – czas i przestrzeń” obejmuje dawną broń, wybitne dzieła sztuki i artefakty związane z niegdysiejszą stolicą Polski. Oprócz wystawy w pałacu Pod Krzysztofory warto zwiedzić także inne oddziały Muzeum Historycznego, na przykład:

– Synagogę Starą (wystawa pod tytułem “Dzieje i kultura Żydów krakowskich”),
– Fabrykę Schindlera (wystawa pod tytułem “Kraków – czas okupacji 1939-1945”),
– Kamienicę Hipolitów (wystawa pod tytułem“Dom mieszczański”),
– Celestat (wystawa pod tytułem “Dzieje Krakowskiego Bractwa Kurkowego i obronność miejska”),
– Dom Zwierzyniecki (wystawa pod tytułem “Mieszkanie przedmiejskie przed stu laty”).

Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe w Krakowie funkcjonuje od 1879 roku. Jego siedziba główna znajduje się na pierwszym piętrze Sukiennic na Rynku Głównym. W zbiorach tej placówki znajdują się wyjątkowe dzieła sztuki polskich twórców, a także artystów z Europy i świata. Kolekcja Muzeum Narodowego wraz ze Zbiorami Książąt Czartoryskich to w sumie aż 780 tysięcy eksponatów z różnych epok historycznych. Misją instytucji jest nauczanie o wartościach narodowych i ogólnoludzkich przez upowszechnianie sztuki oraz szeroko zakrojone działania muzealne.

Może Cię zainteresować również