Jak zdać kurs niezbędny w pracy taksówkarza w Krakowie?

Jak zdać kurs niezbędny w pracy taksówkarza w Krakowie?

Jeśli myślicie o rozpoczęciu kariery taksówkarza w Krakowie, musicie przygotować się do zdania specjalistycznego kursu. Jego pozytywne zaliczenie to jeden z kilku wymogów, które należy spełnić przed podjęciem pracy. Nie martwcie się na zapas – wymagania nie są bardzo wygórowane. Skoro jazda samochodem i spotykanie nowych osób sprawiają wam tyle przyjemności, że chcecie się tym zajmować profesjonalnie, z pewnością dacie sobie radę na szkoleniu.

Spis treści:
Wymagania prawne
Przygotowanie do kursu
Pierwsze kroki w karierze

Kto może przystąpić do kursu na taksówkarza w Krakowie?

Zawód taksówkarza ma wiele zalet: gwarantuje elastyczne godziny pracy, brak rutyny i samorealizację. Zarobki uzależnione są od ilości wykonanych kursów w miesiącu. Z profesją kierowcy wiąże się jednak bardzo ważna kwestia – odpowiedzialność za bezpieczeństwo pasażerów. Klientom zawsze zależy na czasie. To jasne, że chcą dojechać do celu jak najszybciej i w komfortowych warunkach. Od was jednak zależeć będzie, czy dowieziecie ich na miejsce całych i zdrowych. Umiejętność radzenia sobie z presją, by nie stwarzać zagrożenia na drodze, nie jest łatwa, wymaga odpowiedniego przygotowania i pewnych predyspozycji. Właśnie dlatego przyszły taksówkarz musi przejść weryfikację i spełnić określone wymagania prawne, aby pasażerowie mieli pewność, że są w dobrych rękach.

Zasada „dobrej reputacji”

Ubiegając się o licencję taxi, musicie dowieść, że jesteście „godni zaufania”. Co to oznacza? Według ustawy osoba świadcząca usługi transportowe nie może być skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwa karne i skarbowe. Odpowiednie zaświadczenie, które potwierdzi wasz status, pobierzecie z sądu okręgowego. Taki dokument będzie trzeba dołączyć później do wniosku o nadanie uprawnień taksówkarza.

Podstawowe wymogi

Ukończony 21 rok życia i ważne prawo jazdy kat. B – to oczywiście podstawa. Ponadto musicie uzyskać zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o stanie zdrowia. Doktorzy zwracają uwagę m.in. na jakość wzroku, słuchu, sprawdzają też koordynację ruchową. Na pewno zostaniecie zapytani o przebyte choroby i ewentualne dolegliwości chroniczne. Jeżeli cierpicie na cukrzycę lub padaczkę, możecie mieć kłopot z uzyskaniem pozytywnej decyzji. Osobna część badania będzie dotyczyć zdrowia psychicznego – lekarz orzecznik zweryfikuje, czy umiecie radzić sobie ze stresem, presją i emocjami.

Jak będzie wyglądał kurs na taksówkarza w Krakowie? Jak się do niego przygotować?

Nie wszędzie w Polsce wymaga się, by przyszły taksówkarz ukończył specjalistyczny kurs, który przygotowuje do zawodu. Prawo krajowe nakazuje jedynie, by kierowca taxi odznaczał się dobrym stanem zdrowia i nie był wcześniej karany. Pozostałe regulacje leżą w gestii odpowiednich gmin. W Krakowie, zgodnie z Uchwałą Rady Miasta, trzeba dodatkowo ukończyć instruktaż w Ośrodku Szkolenia Kierowców OES Kraków.

Dla kogo szkolenie?

Ośrodek Szkolenia Kierowców OES Kraków informuje zainteresowanych, że do kursu mogą przystępować osoby, które mają skończone 21 lat oraz posiadają ważne prawo jazdy kat. B. Nie muszą za to pochodzić z Krakowa, nie ma też mowy o narodowości przyszłego taksówkarza. Pozostałe dokumenty, o których napisaliśmy wcześniej, składa się dopiero później w Urzędzie Miasta.

Program szkolenia

Program przewiduje 25 godzin lekcyjnych. Adepci będą zapoznawać się z topografią Krakowa. Szczególny nacisk kładzie się na najważniejsze atrakcje turystyczne, dworce, zabytki, restauracje, puby, kluby, hotele i hostele, kina, teatry, obiekty sportowe. To przecież ważne, żeby taksówkarz wiedział, gdzie w mieście znajdują się najbardziej charakterystyczne lokalizacje – sporą część klientów stanowią turyści, którzy nie znają dokładnych adresów. Dodatkowo kursanci poznają szczegółowo przepisy obowiązujące przy przewozie osób i bagażu taksówkami. W programie szkolenia nie pominięto także omówienia stawek taryfowych, czyli sposobu naliczania opłat za przejazdy. Taksówkarze muszą także wiedzieć, jakie są zasady dotyczące oznakowania pojazdów oraz wymaganego dodatkowego wyposażenia samochodu.

Egzamin

Po zakończonym szkoleniu wyznacza się datę egzaminu. Kursanci muszą złożyć wniosek i dopełnić innych ewentualnych formalności najpóźniej na dwa dni przed terminem testu. Konieczne będzie przedstawienie zaświadczenia o ukończeniu szkolenia. Ośrodek Szkolenia Kierowców OES Kraków pobiera jednorazową opłatę, która wynosi 140 zł. Sam egzamin składa się z 35 pytań jednokrotnego wyboru i jest podzielony na dwie części. Pierwsze 24 zagadnienia obejmują materiał z topografii miasta (położenie ulic, placów i osiedli, wyznaczanie najkrótszych tras dojazdu, znajomość adresów szpitali, aptek itp.). Druga tura 11 pytań dotyczy wymagań prawnych, które regulują późniejszą pracę taksówkarza (kwestie bezpieczeństwa, poprawne oznakowanie pojazdu, procedury skarbowe). Co ważne, test będzie zawierał jedynie te pytania, które znajdują się w ogólnodostępnym wykazie. Można go pobrać ze strony internetowej Urzędu. Średnia zdawalność egzaminu w 2019 r. wyniosła 50%.

Kierowca taksówki za kierownicą

Co po kursie na taksówkarza w Krakowie?

Jeżeli ukończycie kurs na taksówkarza i uzyskacie wymaganą ilość punktów na egzaminie końcowym, droga do rozpoczęcia pracy będzie już krótka. Pozostanie zatroszczyć się o zakup i legalizację taksometru oraz dostosować samochód do wymagań prawnych. Czeka was też ponowna wizyta w magistracie celem założenia własnej firmy. Więcej o tych kwestiach piszemy w osobnych artykułach na naszym blogu. Jeżeli jednak bardzo wam się spieszy, by ruszyć w miasto i zacząć zarabiać pieniądze, zgłoście się do Eko Taxi. Nasza firma oferuje rozmaite formy współpracy, dzięki czemu możecie znacząco przyspieszyć start w zawodzie. Jeżdżąc z nami, nie musicie mieć działalności gospodarczej lub własnego samochodu!

Dlaczego Eko Taxi?

Współpraca z istniejącą już korporacją taksówkarską to rozsądne rozwiązanie. Najlepiej z taką, która cieszy się dobrymi opiniami, zarówno wśród pracowników, jak i klientów. W Eko Taxi Kraków dbamy o obie strony, bo wiemy, że komfort kierowców przekłada się na późniejsze doświadczenie pasażerów. Naszym nowym pracownikom zapewniamy pakiet wewnętrznych szkoleń na start – będziecie mogli z nich skorzystać przed przystąpieniem do oficjalnego egzaminu w Urzędzie Miasta. Oprócz powtórki zagadnień z zakresu prawa transportowego czekają was też m.in. warsztaty z pracy z klientem. Z doświadczonymi trenerami będziecie ćwiczyć się w asertywności i radzeniu sobie w trudnych sytuacjach na drodze. Stłuczka, awaria samochodu w trakcie kursu a może problemowy pasażer? Przyszły taksówkarz musi mieć naprawdę stalowe nerwy, bo w trakcie pracy może wydarzyć się naprawdę wszystko.

Żeby jeździć z Eko Taxi nie musicie mieć własnego samochodu – zakup auta możecie odłożyć na później, tak samo jak formalności z założeniem własnej firmy. Jesteśmy elastyczni: oferujemy różne formy współpracy i zatrudnienia, służymy pomocą w kwestiach technicznych, księgowych i przygotowawczych. Dzięki temu stosunkowo szybko wyjedziecie w miasto, by nabywać doświadczenia w praktyce. Nieźle przy tym zarabiając.

Jak aplikować?

Rekrutujemy cały czas. CV przyjmujemy mailowo lub osobiście w oddziale na ul. Królowej Jadwigi 294A. Wybranych kandydatów zaprosimy na rozmowę kwalifikacyjną, na której powiemy więcej o naszej firmie. A jeżeli już wcześniej chcielibyście sprawdzić, jakie panują u nas warunki, sami zostańcie klientami Eko Taxi. W trakcie kursów będziecie mieć szansę uzyskać odpowiedzi od kierowców na wszystkie nurtujące was pytania. Kto wie, może już niedługo spotkacie się ponownie, ale już jako koledzy z pracy!

Może Cię zainteresować również

 • Przewóz osób w KrakowiePrzewóz osób w Krakowie
  Przewóz osób w Krakowie należy do grupy świetnie zorganizowanych usług, jakie dostępne są na terenie byłej stolicy Polski. Niezależnie od tego, czy mówimy o mieszkańcach, czy też turystach, każdy ma tu szansę skorzystać z jednej z bardzo wielu form transportu miejskiego. Obejmuje on bowiem zarówno komunikację miejską w postaci autobusów, metra, tramwajów, a nawet tramwajów wodnych! A gdy do wszystkich tych opcji dodamy także oferty świadczone przez firmy taksówkarskie, zyskujemy doskonale rozwinięty sektor, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Choć na krakowską komunikację publiczną trudno narzekać, usługi taxi od kilku lat notują wyraźny wzrost popularności wśród różnych grup klientów. Można wyróżnić kilka powodów, dla których sytuacja wygląda w ten sposób, jednak główną przyczyną są niezwykle atrakcyjne ceny! Nowoczesne korporacje taxi dwoją się i troją, aby przyciągnąć i zatrzymać klienta, z tego powodu na rynku dostrzec można emocjonującą konkurencję cen i proponowanych usług. Sprawdźmy, co w tej kwestii do zaoferowania ma Eko Taxi – idąca z duchem czasu firma taksówkarska w Krakowie!...
 • Atrakcje w KrakowieAtrakcje w Krakowie
  Atrakcje w Krakowie z pewnością zaspokoją głód wrażeń zarówno u dorosłych, jak i u młodzieży czy dzieci. A zwiedzenie wszystkich miejsc, jakie nas interesują i obejrzenie każdego ciekawego dla nas zabytku, może się okazać znacznie przyjemniejsze z Eko Taxi. Atrakcyjne ceny kursów, udogodnienia dla pasażerów i szereg usług dodatkowych sprawiają, że z usług Eko Taxi korzystają klienci z całej Polski i ogrom zagranicznych turystów! Sprawdź cennik jednej z najtańszych firm taksówkowych w kraju i nie przegap żadnego interesującego miejsca! Podpowiadamy, co warto zobaczyć w mieście i okolicach z partnerem, z małymi dziećmi i z młodzieżą. Poznaj najciekawsze miejsca i zaplanuj wspaniały pobyt z Eko Taxi!...
 • Atrakcje dla dzieci w KrakowieAtrakcje dla dzieci w Krakowie
  Atrakcje dla dzieci w Krakowie i okolicach to temat rzeka. Aby ułatwić Wam wybór, Eko Taxi podpowiada, gdzie warto się udać i czego nie można przegapić. Tani cennik korporacji umożliwia komfortowe i bezpieczne poruszanie się po mieście, co jest bardzo ważne w przypadku odwiedzania najróżniejszych miejsc z najmłodszymi. Jakie jeszcze udogodnienia dla pasażerów Eko Taxi uprzyjemniają rodzinne zwiedzanie Krakowa? Dowiedz się więcej o jednej z najtańszych firm taksówkowych w Polsce! Zastanawiasz się, jakie miejsca najbardziej spodobają się dzieciom? Nie wiesz, gdzie najlepiej wybrać się na weekend i co zobaczyć w tym mieście zimą lub latem? Poznaj nasze propozycje i zaplanuj fantastyczny, rodzinny czas w stolicy województwa małopolskiego lub wybierz się na krótką wycieczkę za miasto! Stwórz wyjątkowe wspomnienia ze zwiedzania najciekawszych krakowskich miejsc....
 • Taxi z Krakowa na lotniskoTaxi z Krakowa na lotnisko
  Taxi z Krakowa na lotnisko to wygodna, bezpieczna i tania opcja transportowa. Z Eko Taxi dojedziesz wygodnie na teren portu lotniczego o każdej porze dnia i nocy. Sprawdź atrakcyjny cennik Eko Taxi i zamawiaj tanie kursy po Krakowie i okolicach, kiedy tylko potrzebujesz! Dowiedz się także, jakie udogodnienia czekają na dużych i małych pasażerów taksówek z zieloną koniczynką na karoserii. Zabierasz do samolotu zwierzę? Przewieź je na port lotniczy z Eko Taxi! A może wybierasz się lub wracasz z długiej podróży i masz dużo bagaży? Przyjedzie po Ciebie wygodne kombi! Jeśli przylatujesz do stolicy Małopolski po raz pierwszy, koniecznie sprawdź, co warto zobaczyć w Krakowie! Zwiedzaj najciekawsze zakątki w mieście z Eko Taxi!...
 • Polska sieć taxi w KrakowiePolska sieć taxi w Krakowie
  Polskich sieci taxi, których samochody kursują po ulicach Krakowa, wymienić można bardzo wiele. Jak w natłoku różnych ofert wybrać tę najbardziej korzystną dla pasażera? Wystarczy zwrócić uwagę na niezwykle atrakcyjny pakiet usług proponowany przez przewoźnika Eko Taxi! To korporacja, której filie znaleźć można także w pozostałych dużych miastach Polski – Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Katowicach i Lublinie. Gwarantujemy swoim klientom najwyższą jakość usług, wygodne samochody wyposażone w klimatyzację i terminale płatnicze oraz świetnie wyszkolonych kierowców, którzy doskonale odnajdują się w topografii Krakowa. Dorzuć do tego jedne z najniższych cen na rynku, a zrozumiesz, dlaczego nasza firma jest jednym z liderów branży przewozów taksówkarskich w Krakowie! Poznaj dokładny cennik oraz rozbudowaną ofertę usług dodatkowych!...