Poznaj zabytki Krakowa z Eko Taxi

Poznaj zabytki Krakowa z Eko Taxi

Zabytki Krakowa cieszą się dużym powodzeniem zarówno wśród turystów, jak i miejscowych. Podczas zwiedzania najważniejszych miejsc w mieście, warto zadbać o wygodny transport – tu idealnie sprawdzi się Eko Taxi. Posiadamy atrakcyjny cennik i oferujemy naszym klientom liczne udogodnienia. Zaplanuj z nami fantastyczną wycieczkę i odkryj najciekawsze zakątki Krakowa! Sprawdź, co warto zobaczyć w poszczególnych dzielnicach miasta. Dowiedz się także, które zabytki wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Spis treści:
Zwiedzanie Wawelu
Zamek Królewski
Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława
Wawelska legenda
Drugi Wawel
Zabytki z listy UNESCO
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej
Wieża ratuszowa
Bazylika Mariacka
Co warto zobaczyć na Kazimierzu?

Wybierz się z Eko Taxi na Wawel i poznaj historię miasta poprzez jego imponujące zabytki

Wawel stanowi jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Krakowie, przyciągając zwiedzających wspaniałymi zabytkami i fascynującymi legendami. Każda pora jest odpowiednia, żeby wybrać się na spacer po Wzgórzu Wawelskim. Dobra wiadomość jest taka, że możecie się wybrać w tę część miasta właśnie z nami codziennie i o każdej porze. Proponujemy naszym klientom aż dwa proste i szybkie sposoby zamawiania kursu – przez telefon na centralę lub za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne. Gwarantujemy możliwie jak najkrótszy czas oczekiwania na taksówkę, dzięki nowoczesnemu systemowi zarządzania zleceniami.

Co warto zwiedzić na Wawelu?

Wzgórze Wawelskie na Pogórzu Krakowskim to piękna historyczna dzielnica. Niemal każdy turysta, który odwiedza Kraków, kieruje pierwsze kroki właśnie na Wawel. Na wzgórzu znajdują się dwa zespoły budowlane, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Zamek Królewski

Zamek obronno-rezydencyjny na krakowskim Wawelu ma imponującą powierzchnię aż 7040 m kw. Znajduje się w nim 71 sal wystawowych, zatem na zwiedzanie całości warto przeznaczyć kilka godzin. Zamek Królewski oferuje następujące wystawy stałe:

 • Reprezentacyjne Komnaty Królewskie,
 • Prywatne Apartamenty Królewskie (zwiedzanie tej wystawy odbywa się tylko z przewodnikiem),
 • Skarbiec Koronny i Zbrojownia,
 • Wawel Zaginiony,
 • Sztuka Wschodu.

Ponadto na Zamku można zwiedzać trasy sezonowe:

 • Smocza Jama,
 • Baszta Sandomierska,
 • Budowle i ogrody Wawelu (zwiedzanie tej trasy plenerowej odbywa się wyłącznie w towarzystwie przewodnika).

Turyści mogą obejrzeć niemal wszystkie ekspozycje indywidualnie. Usługa zwiedzania z przewodnikiem jest wliczona w cenę biletu tych wystaw, których nie można oglądać samodzielnie. Na zwiedzanie Zamku Królewskiego (wszystkich lub wybranych ekspozycji) można się wybrać w dowolny dzień w tygodniu:

 • XI-II w godz. 6.00-17.00,
 • III i X w godz. 6.00-18.00,
 • IV i IX w godz. 6.00-19.00,
 • V i VIII w godz. 6.00-20.00,
 • VI-VII w godz. 6.00-21.00.

Katedra na Wawelu

Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława

Katedra na Wawelu jest bardzo ważnym zabytkiem z historycznego punktu widzenia. To właśnie w tej świątyni odbywały się koronacje królów Polski. Ponadto jest miejscem pochówku wielu ważnych dla naszego kraju osobistości: władców, biskupów, członków rodzin królewskich, przywódców politycznych czy wieszczów narodowych. Turyści mogą zwiedzać następujące części bazyliki archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława:

 • Wnętrza Katedry,
 • Groby Królewskie,
 • Dzwon Zygmunta,
 • Muzeum Katedralne.

Legenda związana z Wawelem

Odwiedzając Wawel, poznacie nie tylko sporą część historii Krakowa, ale także związane z miastem legendy. Pisząc o Zamku Królewskim, wspomnieliśmy o Smoczej Jamie. Jest to udostępniona do zwiedzania jaskinia, ukryta w zachodnim zboczu Wzgórza Wawelskiego. Według legendy, której pierwsza wersja powstała na przełomie XII i XIII w., jaskinię zamieszkiwał niegdyś Smok Wawelski. Stwór terroryzował mieszkańców Krakowa i żaden z dzielnych rycerzy przez dziesiątki lat nie potrafił go pokonać. Dopiero skromny szewczyk Dratewka, który zastawił na smoka zasadzkę, zgładził straszną bestię. Młodzieniec podłożył potworowi do zjedzenia sztuczną owcę wypełnioną materiałami wybuchowymi, które eksplodowały w brzuchu smoka. Stwór czym prędzej wyleciał ze swojej jamy, aby ugasić ogromne pragnienie wodą z Wisły. Pił tak długo, aż w końcu… pękł! Po smoku został dziś już tylko ziejący ogniem pomnik ustawiony przed wejściem do jego jamy.

Gdzie znajduje się „drugi Wawel”?

Równie pięknym co wawelski zamkiem mogą poszczycić się leżące w okolicach Krakowa Niepołomice. W okazałych wnętrzach zobaczycie wspaniałe dzieła sztuki, w tym obrazy i rzeźby ze zbioru Muzeum Czartoryskich. A jak dostać się do Zamku w Niepołomicach, nazywanym „drugim Wawelem”? Oczywiście z Eko Taxi! Nasi kierowcy doskonale znają nie tylko topografię Krakowa, ale także świetnie odnajdują się w jego okolicach. Wybierając podróż taksówką, zyskujecie komfort i swobodę – nie musicie uzależniać swoich planów od rozkładów jazdy autobusów czy pociągów.

Poznaj najważniejsze zabytki Krakowa z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Wśród najpiękniejszych zabytków znajdują się te wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na terenie Krakowa można się między nimi z łatwością przemieszczać wygodnym samochodem. Warto skorzystać z usług korporacji, która oferuje swoim klientom korzystne ceny przejazdów o każdej godzinie w ciągu doby.

Nasz cennik

Turyści i miejscowi pasjonaci zabytków docenią atrakcyjne ceny oferowane przez Eko Taxi. Wystarczy zadzwonić na centralę lub zamówić przejazd przez aplikację mobilną. Ile dokładnie zapłacicie za kurs po Krakowie z Eko Taxi? Oto cennik naszej korporacji:

 • opłata początkowa – 7,00 zł,
 • I taryfa – 1,80 zł/km,
 • II taryfa – 2,00 zł/km,
 • III taryfa – 3,60 zł/km,
 • IV taryfa – 4,00 zł/km,
 • opłata za postój – 28 zł/godz.

Konna dorożka na rynku w Krakowie

Zwiedzaj zabytki z listy światowego dziedzictwa UNESCO

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się krakowskie Stare Miasto wraz z Wawelem, Kazimierzem i Stradomiem. Wzgórze Wawelskie szczegółowo omówiliśmy powyżej, bo to popularny cel dla turystów odwiedzających Kraków. Warto jednak zwrócić również uwagę na inne atrakcje doceniane na arenie międzynarodowej. Poniżej kilka naszych propozycji.

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej

Powstały w 1781 r. Teatr im. Heleny Modrzejewskiej jest drugą najstarszą tego typu instytucją w Polsce. Dłużej działa tylko Teatr Narodowy w Warszawie założony w 1765 r. przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obie instytucje od wielu lat utrzymują wysoki poziom działalności artystycznej. Obecnie Stary Teatr w Krakowie posiada w swoim repertuarze zarówno inscenizacje współczesnych tekstów, jak i reinterpretacje światowej klasyki. Ponadto w Starym Teatrze powstają i odbywają się nowoczesne projekty multimedialne, pokazy wideo, spektakle warsztatowe, instalacje artystyczne czy słuchowiska teatralne. Z wizytą do teatru warto się udać nie tylko przy okazji któregoś z wydarzeń repertuarowych – w budynku od 2016 r. znajduje się muzeum interaktywne MICET. Jego działalność skupia się wokół dorobku teatralnego najwybitniejszych twórców z wieków XIX-XXI.

Wieża Ratuszowa

Licząca aż 70 m wysokości wieża jest pozostałością po dawnym Ratuszu. Najstarsze wzmianki o nim pochodzą z początku XIV w. Późnogotycki budynek znajdował się na Rynku Głównym aż do 1820 r., kiedy go rozebrano, pozostawiając jedynie wieżę. Niegdyś znajdowały się w niej trzy dzwony, a zdobił ją majestatyczny zegar z ozdobnymi figurkami. Dziś do Wieży Ratuszowej turystów przyciąga przede wszystkim taras widokowy, z którego można podziwiać przepiękną panoramę Starego Miasta.

Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka, czyli kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajduje się na Rynku Głównym w Krakowie. Świątynia ta jest jedną z najbardziej znanych w całej Polsce. Kościół budowano na przełomie XIV i XV w. i do dziś stanowi on przykład zapierającej dech w piersiach architektury romańskiej. Również wnętrze bazyliki zachwyca, zwłaszcza Ołtarz Wielki, który jest dziełem Wita Stwosza. Kościół Mariacki (prezbiterium i przednia część nawy bazyliki wraz z kaplicami) jest dostępny dla turystów w dni powszednie w godz. 11.30-18.00, a także w niedziele i święta w godz. 14.00-18.00.

Zaplanuj z Eko Taxi Kraków zwiedzanie zabytków na klimatycznym Kazimierzu

Kazimierz niegdyś był samodzielnym miastem, a dziś jest jedną z najchętniej odwiedzanych części Krakowa, nie tylko ze względu na liczne zabytki, ale także unikalny klimat. Warto wybrać się na spacer po okolicy, żeby móc odkryć jej malownicze zakątki, gwarne kawiarnie i modne galerie. Kiedy już zmęczycie się chodzeniem, możecie zamówić tani przejazd i bezpiecznie wrócić do hotelu czy mieszkania z Eko Taxi.

Historia Kazimierza

Początek Kazimierza jako odrębnego miasta datuje się na 1335 r. Przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim został nadany przez króla Kazimierza Wielkiego. Miasto nazwane od imienia władcy było odrębną jednostką aż do 1800 r., kiedy to zostało włączone do Krakowa. Warto też wiedzieć, że Kazimierz nie był od początku swojego istnienia miejscem zamieszkania ludności żydowskiej, którą dziś kojarzymy z tym miejscem. W zamyśle miasto Kazimierz miało być partnerem handlowym dla Krakowa i zabezpieczeniem stolicy od strony południowej. Żydzi pojawili się w nim dopiero pod koniec XV w. Wyznawcy religii judaistycznej zostali wtedy wygnani z Krakowa przez króla Jana Olbrachta, wskutek czego utworzyli Miasto Żydowskie we wschodniej części Kazimierza. Do II poł. XIX w. nie mieli wstępu do innych dzielnic Krakowa, zatem to właśnie na Kazimierzu rozwijali swoją kulturę, a pamiątki po ich obecności są tu wyraźnie widoczne do dziś.

Co warto zobaczyć na Kazimierzu?

Obecnie krakowski Kazimierz słynie przede wszystkim ze wspaniałych świątyń. Warto zwiedzić zarówno te żydowskie, jak i chrześcijańskie. Chętnie odwiedzane przez turystów kazimierskie synagogi to:

 • Stara z XV w.,
 • Remuh z 1554 r.,
 • Wysoka z 1563 r.,
 • Poppera z 1620 r.,
 • Kupa z 1643 r.,
 • Izaaka z 1644 r.,
 • Tempel z 1862 r.

Warto również odwiedzić kościoły:

 • Bożego Ciała,
 • św. Trójcy,
 • św. Katarzyny,
 • kościół i klasztor Paulinów na Skałce.

Stare zakłady i punkty usługowe na Kazimierzu

Dawny rynek

Przy kościele Bożego Ciała znajduje się pl. Wolnica, który stanowi część dawnego rynku Kazimierza – z czasów, gdy był odrębnym miastem. Władze urzędowały wówczas w ratuszu, którego budynek zachował się do dziś. Obecnie jest on siedzibą Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli. W założeniu instytucja ta ma być „narzędziem do odkrywania przeszłości, rozumienia teraźniejszości oraz myślenia o przeszłości”. Miejsce na mapie Kazimierza, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Mykwa Wielka

Mykwa to zbiornik z wodą, której Żydzi używają do rytualnego obmywania. Na Kazimierzu taki budynek pojawił się w 1567 r. i stoi tu do dziś. Łaźnia znajduje się w podziemiach Mykwy Wielkiej, a żeby się do niej dostać należy pokonać ok. 40 stromych, kamiennych stopni.

Plac Nowy

Do XIX w. pl. Nowy na krakowskim Kazimierzu pełnił ważną rolę dla ludności żydowskiej. Znajdowała się tu niewielka hala targowa, w której robiono zakupy na licznych kramach. Mieściła się tu także jatka, czyli żydowska rzeźnia drobiu. Dziś pl. Nowy słynie głównie z kultowych krakowskich zapiekanek.

Może Cię zainteresować również

 • Przewóz osób w KrakowiePrzewóz osób w Krakowie
  Przewóz osób w Krakowie należy do grupy świetnie zorganizowanych usług, jakie dostępne są na terenie byłej stolicy Polski. Niezależnie od tego, czy mówimy o mieszkańcach, czy też turystach, każdy ma tu szansę skorzystać z jednej z bardzo wielu form transportu miejskiego. Obejmuje on bowiem zarówno komunikację miejską w postaci autobusów, metra, tramwajów, a nawet tramwajów wodnych! A gdy do wszystkich tych opcji dodamy także oferty świadczone przez firmy taksówkarskie, zyskujemy doskonale rozwinięty sektor, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Choć na krakowską komunikację publiczną trudno narzekać, usługi taxi od kilku lat notują wyraźny wzrost popularności wśród różnych grup klientów. Można wyróżnić kilka powodów, dla których sytuacja wygląda w ten sposób, jednak główną przyczyną są niezwykle atrakcyjne ceny! Nowoczesne korporacje taxi dwoją się i troją, aby przyciągnąć i zatrzymać klienta, z tego powodu na rynku dostrzec można emocjonującą konkurencję cen i proponowanych usług. Sprawdźmy, co w tej kwestii do zaoferowania ma Eko Taxi – idąca z duchem czasu firma taksówkarska w Krakowie!...
 • Atrakcje w KrakowieAtrakcje w Krakowie
  Atrakcje w Krakowie z pewnością zaspokoją głód wrażeń zarówno u dorosłych, jak i u młodzieży czy dzieci. A zwiedzenie wszystkich miejsc, jakie nas interesują i obejrzenie każdego ciekawego dla nas zabytku, może się okazać znacznie przyjemniejsze z Eko Taxi. Atrakcyjne ceny kursów, udogodnienia dla pasażerów i szereg usług dodatkowych sprawiają, że z usług Eko Taxi korzystają klienci z całej Polski i ogrom zagranicznych turystów! Sprawdź cennik jednej z najtańszych firm taksówkowych w kraju i nie przegap żadnego interesującego miejsca! Podpowiadamy, co warto zobaczyć w mieście i okolicach z partnerem, z małymi dziećmi i z młodzieżą. Poznaj najciekawsze miejsca i zaplanuj wspaniały pobyt z Eko Taxi!...
 • Atrakcje dla dzieci w KrakowieAtrakcje dla dzieci w Krakowie
  Atrakcje dla dzieci w Krakowie i okolicach to temat rzeka. Aby ułatwić Wam wybór, Eko Taxi podpowiada, gdzie warto się udać i czego nie można przegapić. Tani cennik korporacji umożliwia komfortowe i bezpieczne poruszanie się po mieście, co jest bardzo ważne w przypadku odwiedzania najróżniejszych miejsc z najmłodszymi. Jakie jeszcze udogodnienia dla pasażerów Eko Taxi uprzyjemniają rodzinne zwiedzanie Krakowa? Dowiedz się więcej o jednej z najtańszych firm taksówkowych w Polsce! Zastanawiasz się, jakie miejsca najbardziej spodobają się dzieciom? Nie wiesz, gdzie najlepiej wybrać się na weekend i co zobaczyć w tym mieście zimą lub latem? Poznaj nasze propozycje i zaplanuj fantastyczny, rodzinny czas w stolicy województwa małopolskiego lub wybierz się na krótką wycieczkę za miasto! Stwórz wyjątkowe wspomnienia ze zwiedzania najciekawszych krakowskich miejsc....
 • Taxi z Krakowa na lotniskoTaxi z Krakowa na lotnisko
  Taxi z Krakowa na lotnisko to wygodna, bezpieczna i tania opcja transportowa. Z Eko Taxi dojedziesz wygodnie na teren portu lotniczego o każdej porze dnia i nocy. Sprawdź atrakcyjny cennik Eko Taxi i zamawiaj tanie kursy po Krakowie i okolicach, kiedy tylko potrzebujesz! Dowiedz się także, jakie udogodnienia czekają na dużych i małych pasażerów taksówek z zieloną koniczynką na karoserii. Zabierasz do samolotu zwierzę? Przewieź je na port lotniczy z Eko Taxi! A może wybierasz się lub wracasz z długiej podróży i masz dużo bagaży? Przyjedzie po Ciebie wygodne kombi! Jeśli przylatujesz do stolicy Małopolski po raz pierwszy, koniecznie sprawdź, co warto zobaczyć w Krakowie! Zwiedzaj najciekawsze zakątki w mieście z Eko Taxi!...
 • Polska sieć taxi w KrakowiePolska sieć taxi w Krakowie
  Polskich sieci taxi, których samochody kursują po ulicach Krakowa, wymienić można bardzo wiele. Jak w natłoku różnych ofert wybrać tę najbardziej korzystną dla pasażera? Wystarczy zwrócić uwagę na niezwykle atrakcyjny pakiet usług proponowany przez przewoźnika Eko Taxi! To korporacja, której filie znaleźć można także w pozostałych dużych miastach Polski – Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Katowicach i Lublinie. Gwarantujemy swoim klientom najwyższą jakość usług, wygodne samochody wyposażone w klimatyzację i terminale płatnicze oraz świetnie wyszkolonych kierowców, którzy doskonale odnajdują się w topografii Krakowa. Dorzuć do tego jedne z najniższych cen na rynku, a zrozumiesz, dlaczego nasza firma jest jednym z liderów branży przewozów taksówkarskich w Krakowie! Poznaj dokładny cennik oraz rozbudowaną ofertę usług dodatkowych!...